Zamanında Tebliğ Edilmeyen Trafik Cezaları

Trafik cezaları kesildikten sonra 10 gün içerisinde tebliğ işleminin yapılması gerekiyor. Zamanından tebliğ edilmeyen trafik cezaları için ne yapılabilir? "Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ile Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar ve Defterler Hakkında Yönetmelik"  

İlgili Madde: 10. maddede açıkça ister yetkili kılınmış personel tarafından isterse de sabit/masa üstü cihazlarla elektronik ortamda düzenlenen trafik cezalarının "10 işgünü içinde" tebliğ edilmesi gerektiği hükme bağlanmıştır.

Trafik cezalarının tebliğ edilmesi 2 şekilde olmaktadır. 

1) Araç Başında veya çevirme yapılarak cezanın araç plakasına kesilmesi ve o esnada tebliğ edilmesi,

2) Kameralarda, şikayet görüntüsüyle veya hareketli radar sisteminin cezayı tespit etmesi durumunda araç plakasına cezanın kesilmesi ve kişinin ev adresine cezanın postalanarak tebliğ edilmesi şeklindedir,

1. maddede zaten tebliğ işlemi gerçekleştiği için sorun yoktur. Ancak 2. maddede kesilen trafik cezasının maksimum 10 gün içerisinde ev adresine gönderilmesi ve araç sahibine tebliğ edilmesi gerekmektedir. Postalandığı anda ev araç sahibinin evde olmaması tebliğ edilmemesi anlamına gelmez. Gönderildiği an tebliğ edilmiştir. 

Mersinden Örnek Olay: 

Mersin'de tıp doktoru Murat D. Evine gelen 15.02.2017 tarihli trafik cezası tebliğ kağıdının 2017 yılının başında kesilen bir ceza olduğunu gördü. Avukatı ile iletişime geçerek durumu anlattı. 10. Maddede belirtildiği üzere Sulh Ceza mahkemesine dava açıldı ve 1 ay içerisinde sonuçlanan davada 10. maddeye atıfta bulunularak (10. maddede açıkça ister yetkili kılınmış personel tarafından isterse de sabit/masa üstü cihazlarla elektronik ortamda düzenlenen trafik cezalarının "10 işgünü içinde" tebliğ edilmesi gerektiği hükme bağlanmıştır.)

249 TL olarak kesilen radar cezasının tarafına iade edilmesini istedi. Hakim haklı bularak cezanın ilgiliye ödenmesini uygun buldu. 

Başvurup İptal Ettirebilirsiniz!!!

Davaya Bakan Avukat A.S Sürücülerin mahkemeye başvurmaları halinde cezaları iptal ettireceğini söyleyerek "söz konusu kesilen trafik cezalarına ilişkin yasaya göre 10 iş günü içerisinde tebligat işlemlerine başlanması gerekiyor. Eğer emniyet 10 iş günü içerisinde tebligat işlemlerine başlamaz ise mahkemece tüm trafik cezalarının iptali mümkün. Sürücüler için tebliğ tarihi çok ama çok önemli. Mutlaka dikkat etsinler, boş yere ceza ödemesinler" dedi.

Mahkeme Masrafı Ne Kadar?

Süreç için mahkeme harcı ve masrafı olmadığını belirten uzmanlar sadece 35 lira tebliğ masrafı olduğunu hatırlattı.

Trafik Cezası İle İlgili Sormak İstediklerini Avukat ve Uzmanlara ŞURADAN iletebilirsiniz.

 

 

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI