Trafik Kazası Nedenleri Nelerdir?

Trafik kazalarının nedenleri nelerdir, hangi sebeplerle trafik kazaları olur, en çok hangi trafik kazaları hangi sebeple meydana gelir... Trafik kazalarının meydana gelişi ile ilgili sayısız soru sorabiliriz. Sizler için bu yıl yaşanan trafik kazaları ile ilgili geniş bir araştırma yaptık. Yapılan genel değerlendirmeye göre trafik kazalarının çok büyük bir bölümünün ihmale yönelik olduğunu belirtebiliriz. Yani birinci kusur araç sürücüsünün kendi ihmaline bağlı olarak gerçekleşen kazalardır. 

Bunlar içerisinde yaya olan kişiye çarpma kazalarını ayrı değerlendirmek gerekir. TÜİK verilerine göre yayalara çarpma kazalarının %79.7'lik kısmı yayaların kendi hatalarından kaynaklanan durumlara işaret eder. Kalan kısım ise

---- Şoför

---- Yol durumu hataları olarak değerlendirilir. 

Bu yılın değerlendirmesine göre trafik kazalarının çok büyük bir bölümünün aşırı hız, doğrudan veya dolaylı şekilde kazaların en büyük sebebi olarak görülüyor. Burada hiç kuşkusuz hatırlatılması gereken kazalar sonucunda birçok yaşamın sönmesi ve arkada büyük acılar bırakılmasıdır.

Rakamsal verilere göre trafik kazalarının meydana gelme nedenleri;

---- Hatalı solama yapmak,

---- Dikkatsiz araç kullanmak,

---- Alkollü araç kullanmak,

---- Araç bakımı ve muayenesini yaptırmamak,

---- Trafik kurallarına riayet etmemek, 

---- Uykusuzluk problemi yaşamak,

---- İlaç kullanımı,

---- Aşırı yorgunluk

---- Araç kullanımı pratik eksikliği olarak sıralanmaktadır. 

Şu unutulmamalıdır ki!!! her ölümlü trafik kazası ardında büyük bir dram bırakır. Bu sebeple lütfen hem kendinizi hem de ailenizi düşünerek araç kullanırken kurallara uyunuz.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI