Trafik Cezası Tespit Tutanağı

Trafik kazası tespit tutanağı aracınızın karışmış olduğu Maddi hasarlı trafik kazasından sonraki süreçte aracın kazaya nasıl karıştığı, olayın nasıl geliştiği hakkında detaylı bilgiler sunan bir şablondur. SBM (Sigorta Bilgi Merkezi) Tarafından merkezi bilişim sistemince kazanın tüm detaylarının öğrenilmesine yönelik tutulur, sonraki süreçte sisteme yüklenerek aracın kaza bilgisi olarak kayıtlara geçmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı

Kaza Tespit Tutanağı, trafikte en az iki aracın yalnız maddi hasarlı bir kazaya karışmaları sonucu, tarafların anlaşarak sigorta şirketi ya da polise gerek kalmadan, aralarında düzenlemiş olduğu tutanaktır.

1 Nisan 2008 tarihinden itibaren yalnızca m​addi hasar ile sonuçlanan kazalarda, tarafların anlaşmalı olarak kendi aralarında tutanak tanzim etmeleri mümkün hale gelmiştir. Bu sayede trafikteki beklemelerin ve zaman kayıplarının önüne geçilmiş ve vatandaşların tutanaklarını online olarak takip edebilmeleri sağlanmıştır.

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Kaza Tespit Tutanağının Doldurulmadığı Durumlar 

---- Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,

---- Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,

---- Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,

---- Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,

Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,

----Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse

---- Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, (Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş

---- Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)

---- Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.

---- Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir.

---- Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta

---- şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.

---- İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla form kullanılabilir. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alan kullanılabilir.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI