Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Trafik cezası erken ödeme indirimi ile araç ruhsatına veya plakaya kesilmiş olan cezaların belirtilmiş sürede ödenmesi durumunda belli oranda indirim uygulanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı yani gib tarafından ödemelerin yapılmasını teşvik eden uygulama amacına tam olarak ulaşmıştır.

Trafik cezalarındaki dönemsel artışların en önemli nedeni caydırıcı olması ve kazaların yaşanmasını minimum seviyelere çekmektir. Bunun dışında ödeme teşviki de önemlidir. Bakanlığın yönetmeliğine göre trafik cezaları erken ödenmesi durumunda % 25’lik indirim yapılabilmektedir. Yapılan indirim ile birlikte

Trafik Cezası Erken ödeme indirimi Tablosu

Kesilen Trafik Cezası

Erken Ödeme İndirim Tutarı

200 TL

150 TL

100 TL

75 TL

300 TL

200 TL

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda da örnek tablo da görüldüğü üzere trafik ceza tutarları ve erken ödeme indirimine bağlı olarak ödenecek ceza tutarları belirlenmiştir. Buna göre %25 indirim yapıldığı görülmektedir.

Burada Bilinmesi gereken şey trafik cezalarının 15 gün içerisinde ödenmesi zorunluluğudur. Yoksa %25’lik indirimden yararlanmak mümkün olmayacaktır.

Önemli Not: Meyil süresi dolduktan sonra bu cezaların taksitle ödenmesi de mümkündür. İsteyen vatandaşımız anlaşmalı bankalar aracılığı ile 4 taksitte trafik cezasını ödeyebileceklerdir.

Trafik cezalarına yönelik bir diğer değişiklik de Trafik cezasına itiraz etme süresinin 7 günden 15 güne çıkarılması oldu. Trafik cezası uygulanan sürücünün para cezasını peşin ödemesi durumunda yüzde 25 oranında indirim yapılacak. İsme değil de plakaya yazılmış olan cezalar, Kabahatler Kanunu’nda belirtilen ödeme şekli olan idari para cezasının taksitlendirilmesi vergi dairelerinden talep edilebilecek. Trafik cezasının tebliği ise adresinize postalandıktan sonra 15 günlük süreyi kapsar. Bu yönü ile Cezanın kesilme tarihi değil, tebliğ tarihi geçerlidir.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI