Trafik Cezamı Zamanında Ödemezsem Neler Olur?

Trafik cezası zamanında ödemezsem ne olur, trafik cezası erkan ödeme indiriminden yararlanmak için ne zaman ceza ödemesi yapmak lazım ve zamanından ödenmeyen trafik cezaları ile ilgili tüm detaylar...Yeni yıl ile birlikte  trafik cezası tutarları artıyor trafik cezalarını geç ödemeniz halinde cezai işlem uygulaması yapılmaktadır. 

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Süresi

Normal şartlar altında Trafik cezası ödeme süresi tebliğ tarihinden itibaren 30 gün olarak hesaplanır. 30 gün içinde trafik cezası ödenmezse zaman aşımına giriyor ve her ay için %5 faiz uygulaması yapılır. Eğer trafik cezası ödeme işleminizi tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yaparsanız %25’lik bir indirimle trafik ceza ödemesini yapabilirsiniz. Trafik cezası erken ödeme indirimine yönelik detayları BURADAN takip edebilirsiniz. 

Trafik Cezası Tebliğ Süresi Nasıl Hesaplanır?

Trafik cezası tebliği iki şekilde değerlendirilmektedir. Araç sahiperinin de kafasını kurcalayan bu durumda 2 şekilde değerlendirme yapılmaktadır. 

1) Eğer aracın başında trafik polisi cezai işlem uygulamasını yaptıysa tebliğ süresi o gün içerisinde başlar. 

2) Seyir halinde iken cezai işlem uygulanmış ve çevirme olmamışsa; Bu durumda trafik cezası ev adresinize gönderilir. Postanın teslim alınması ile birlikte tebliğ süresi başlamıştır. 

Trafik cezasını erken ödemeniz halinde indirim ve taksit yapılmaktadır.

---- Trafik cezasını ilk 15 gün içerisinde öderseniz %25’lik bir indirimden faydalanacaksınız. Geriye kalan 15 gün içerisinde ise trafik cezanızı taksitlendirme imkanına sahipsiniz,

---- Trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine baş vurursanız trafik cezası tutarını 4 taksitle seçeneğini kullanabilirsiniz.

30 Gün İçerisinde Ceza Ödemezsem Ne Olur?

Trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren ilk 30 günde ödemezseniz cezaya %5 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu faiz ödenmeyen her ay için aynı oranda uygulanır. Bunun dışında %25’lik indirim ve taksit hakkından da yararlanamazsınız.

Trafik Cezamı Hiç Ödemezsem Ne Olur?

---- Her ay %5 faiz uygulanan trafik cezası ödenmezse araç sahibinin bankalarda bulunan hesaplarından ceza faiziyle beraber tahsil edilir. Eğer cezalının bankada cezayı karşılayacak kadar parası yoksa maaşına haciz konur yada icra uygulaması başlar

---- Aracınızı Satamaz, Devredemez, Muayene Yaptıramazsınız

Önemli Not: Trafik cezası borcu bulunan aracın resmi satış işlemi başatılamaz. Satışın başlaması için aracın trafik borçlarının hepsi faizleri ile birlikte ödenmelidir. Ödenen trafik cezası borçları bazı durumlarda noter sistemlerine geç düşmektedir. Bu nedenle araç satışı yapmadan bir kaç gün önce ceza borçlarınızı ödeyiniz. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI