Hatalı Park Etme Cezası

Aracın hatalı park edilmesi çoğu zaman hepimizin başına gelen bir hadisedir. Bu sebeple hatalı park cezası en çok yenilen trafik cezalarından biridir. 

Hatalı Park Noktaları

---- Trafik Uyarı Lehvası olan yerler,

---- Engelli rampalarının önü,

---- Yaya kaldırımlarının üstü,

---- Yaya geçidinin bulunduğu noktalar,

---- Köprü altları,

---- Toplu taşıma araçlarının durak önleri ve alanları,

---- Yoğun araç trafiğinin olduğu noktalar,

Önemli Not: Saydığımız alanlar yoğun olarak park yasağı olan alanlar içerisinde yer almaktadır. Bu alanlarda kesilebilecek trafik cezalarına kesinlikle itiraz hakkı bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda hatalı park cezalarına itiraz yapılabilmektedir. yazımızın devamında sizlere bu konuda bilgi vereceğiz. 

Hatalı Park Cezası Ne Kadardır?

Yukarıda saymış olduğumuz park yasağı olan yerlere araç sahiplerinin araçlarını park etmeleri sonucunda hatalı park cezası almaktadırlar.Bu yerlere bilinçli veya bilinçsiz park edilen araçlar yayaların hayatını tehlikeye atar ya da güvenli olarak seyahat etme hakkını gasp etmiş olur. 

Trafik Ceza Kanunu’nda Trafik Cezası Madde 61/1-o de belirtilen; Taşıt yolu üzerinde ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmenin cezası, 2017 yılı itibarı ile 95,50 TL’dir. Fakat bu cezayı erken ödeme indiriminden yararlanarak 15 gün içinde öderseniz 71,75 TL olarak ödersiniz. Ayrıca bu kural ihlaliyle sürücülerin ehliyetine 15 ceza puanı kesilmektedir.

Hatalı Park Cezası Ödeme

Diğer cezalarda olduğu gibi hatalı park etme cezasında da ceza adresinize tebliğ edildikten sonra 30 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer 15 gün içinde cezayı öderseniz bu durumda cezanın üzerinden %25 indirim alırsınız. Bu şekilde cezayı daha az ödersiniz. Aldığınız cezaları isterseniz Emniyet Genel Müdürlüğü online internet sitesinden isterseniz de Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden ödeyebilirsiniz. 

Hatalı Park Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hatalı park cezası sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü online internet sitesinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden yapılmaktadır. Bu sorgulamaları çok kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. BURADAN cezanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 

Hatalı Park Cezasına İtiraz Edebilirsiniz!

Hatalı park cezası aldınız ancak hatalı olmayan bir noktaya park ettiğinizi düşünüyorsanız cezaya itiraz etme hakkına sahipsiniz. Hatalı park cezasını adınıza tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunur.. Bu süre zarfında bazı evrakları edinerek Sulh Ceza Mahkemesine hatalı park cezasının itirazı için başvuruda bulunursunuz. Bu evraklar;

İtiraz İçin Gerekli Evraklar

---- Dava dilekçesi,

---- Ruhsat Fotokopisi,

---- Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi,

---- Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi,

---- Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi,

Trafik Cezalarına itirazın nasıl yapıldığı, trafik cezası itiraz dilekçesi ve park etme cezası itirazı ile ilgili diğer detaylara ŞU KONUMUZDAN ulaşabilirsiniz. 

 

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI