Araç Park Cezası Sorgulama

Araç park cezası sorgulama, araç park cezasına bağlı ceza miktarı ne kadar, yasak olan park alanları nereleri ve buna bağlı cezai işlemler... Trafik cezası uzmanlarımız sizler için detaylı araştırma gerçekleştirdi. Buna göre yeni yılda aracın uygunsuz park alanlarına park edilmesi ve hatalı parka işleminden ötürü cezai işlemler hakkında bilgiler verilecektir. 

Araçların uygunsuz yerlere park edilmesi durumunda direk plakaya ceza kesiliyor veya çekici varsa hem ceza kesiliyor hem de Emniyet Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Vakfına araç çekme ücreti ödemesi yapılıyor. Hatalı park yaptınız ve yukarıda saymış olduğumuz süreci yaşadınız. Peki bu durumda Park ceza ücretleri ne kadar, Park cezası sorgulama nasıl yapılır bunları açıklayalım.

Araç Park Cezası İçin Ödenecek Ücret

Yönetmelikte belirlenmiş olan uygunsuz alana araç park edilmesi ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Uygunsuz yere araç park etme cezası yönetmeliğe göre 95 TL ve aracın park ettiği yere göre 10, 15 veya 20 ceza puanı şeklindedir. 

Araçların Hatalı Park Noktaları 

---- Engelli rampalarının ön kısımları

---- Yaya kaldırımlarının üst kısımları

---- Trafik Uyarı Lehvası olan alanlar,

---- Yaya geçidinin bulunduğu noktalar,

---- Toplu taşıma araçlarının durak önleri ve alanları,

---- Yoğun araç trafiğinin olduğu noktalar,

---- Köprü altları,

Park Cezasından Ziyade Çekilen Araçların Ödeyeceği Ücret Ne Kadar?

Aracın başında veya içinde değilseniz hatalı park yerlerinde olan aracın çekilme işlemi yapılır. Park cezalarında trafik vakfına ödenecek 70 TL'lik çekme ücretidir.

Üç tip ödeme vardır

---- ÇEKME,

---- TAŞIMA,

---- KURTARMA

Ceza miktarı

%25 indirim

Ceza puanı

2016 yılı için: 92 TL

2017 yılı için: 95 TL

2016 yılı: 69 TL

2017 yılı: 71, TL

10-15-20  ceza  puanıdır

Aracınız hatalı park alanına park etmeden ötürü emniyet aracılığı ile çekilirse Emniyet parkında bekleme süresi boyunca günlük ceza ödemesine tabi tutulur. 1 günlük ceza ücreti 10 TL'dir.

Önemli Not: Aracın bir an önce parktan alınması adına caydırıcı bir işlem olarak uygulanmaktadır. Araç parka çekildiği andan itibaren bu ücretin ödenmesi zorunludur. 

Sonuç olarak Araç park cezası ücretlendirmesi 

95 TL : Hatalı Park Cezası

70 TL : Otoparka çekilen Araç cezası

10 TL : Otoparktaki kalan süre cezası 

Toplamda 172 TL gibi bir ücret ortaya çıkmaktaıdr. 

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi: Eğer tebligat elinize erken ulaşırsa, ulaştığı tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz sadece %25 trafik cezasında indirim ücretinden yararlanmş olacaksınız. 

Trafik Ceza Ödemesi Nereye Yapılır?

Tüm trafik cezalarında olduğu gibi hatalı park etmeye bağlı olarak araç plakasına yazılmış olan cezalar GİB(Gelirler İdaresi Başkanlığı Resmi Sayfası) motorlu taşıtlar bölümünde kredi kartıyla tek çekim ödeyebilirsiniz. 

İnternet üzerinden online bağlanacağınız İnternet Vergi Dairesi web sayfası üzerinden motorlu taşıtlar bölümünden kredi kartı ile ödeme kısmına gelmeniz gerekir. 

Karşınıza çıkan ekranda araç bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra “tamam” butonuna basarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI